Czyszczenie dywanów


Z pewnością każdy z nas uwielbia mieć w swoim mieszkaniu porządek. Ciągle osiadły na meblach kurz bywa denerwujący, a częste odkurzanie zajmuje naprawdę dużo czasu. Okazuje się, że głównym źródłem kurzu może być twój dywan. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, ile zanieczyszczeń może się w nim znajdować. W dodatku dywan jest siedliskiem wielu drobnoustrojów, roztoczy, a nawet pozostałości moczu lub kału pochodzących od zwierząt i domowników.

W takim razie w jaki sposób utrzymywać porządek na naszej podłodze? Nie trzeba za każdym razem zgłaszać się do specjalisty, aby nasz dywan był czysty. Istnieje kilka naprawdę dobrych domowych sposobów na czyszczenie dywanów, dzięki którym pozbędziesz się nie tylko plam, lecz także brudu zamieszkałego między włosiem.

Warto pamiętać, że zdecydowanie łatwiej jest wyczyścić dywan z krótkim włosiem, więc jeżeli nie jesteś fanem sprzątania, lepiej wybrać właśnie tą opcję. Dywany w stylu skandynawskim, czyli z długim włosiem, są zdecydowanie bardziej urzekające, ale trzeba poświęcić więcej czasu, by prezentowały się naprawdę ładnie.

Co jakiś czas dobrze jest porządnie wytrzepać dywan. Nie trzeba tego robić aż tak często, gdyż na co dzień wystarczy go po prostu odkurzyć. Warto odkurzać dywan systematycznie, niezależnie od długości jego włosia. Tak naprawdę częstość odkurzania zależy od stopnia zabrudzenia dywanu. Dużym ułatwieniem w tej czynności może być specjalna turboszczotka do odkurzacza, którą można zakupić za ok. 40 zł.

Na czyszczenie dywanów w domowym zakątku są dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest pranie na sucho. Jest to dosyć szybki sposób na pozbycie się plam z dywanu. Pranie na sucho można wykonać za pomocą specjalnych sprayów i pianek dostępnych w każdym sklepie z środkami czystości. Bardzo popularną firmą produkującą takie artykuły jest np. Vanish. Do prania na mokro można zaś użyć różnych płynów do prania dywanów, lub zwykłego płynu do prania rozrobionego z wodą.

Jeżeli jednak w domu nie ma żadnych preparatów czyszczących, a zakupienie ich zajęłoby za dużo czasu, można skorzystać z domowych sposobów. Dobrze sprawdzi się do tego ocet rozrobiony z wodą w proporcjach pół na pół, łyżka sody oczyszczonej zmieszanej z kilkoma kroplami wody, czy nawet mąka ziemniaczana, którą należy zasypać plamę i pozostawić na cały dzień. Wiele odkurzaczy posiada również funkcję prania. Oczywiście, jeśli nie chcesz robić tego sam, możesz udać się do specjalisty, jednak jest to dodatkowy wydatek.

Czyszczenie dywanów: https://eco-blysk.pl/